top of page

Píše za stroje, ale programovat neumí. Co dělá UX writer?

Aktualizováno: 5. 8. 2022

UX writer je textař zaměřený na zlepšení User Experience. Jeho teritoriem jsou krátké (pomocné) texty na webu a v aplikacích, které nemají prodejní charakter (placeholdery, error stránky, empty spaces, registrační a objednávkové formuláře).


Úlohou UX writera je postarat se o to, že


  1. uživatel daný web/aplikaci chápe.

  2. uživatel se na webu/aplikaci pohybuje maximálně intuitivně.

  3. uživatel na webu/aplikaci dokáže bez problémů dokončit zadaný konverzní úkol.

  4. uživatel nemusí přemýšlet.

Ani marketing, ani support. Proč UX writer patří do IT oddělení?

  • Klienti dost často netuší, kam patřím. V kanceláři třídíme lidi podle schopností, ale do jakého kontejneru sakra patří UX writer?

  • Marketing – Ne. Tam patřím jako copywriter.

  • Sales – Ne. Čísla a tabulky ne. Svoje daňové přiznání jsem počítala na prstech.

  • Support – Ne. Po pracovní době svůj mobilní telefon zavírám do zavařovačky.

Tak „kam s ním?”




IT škrabal

UX writer patří do IT týmu.

UX writer musí mít přehled o technologiích a jejich fungování, ale podle poučky devět řemesel, desátá bída – se do samotného programování nenutí.

Psát v kódu (pokročilé věci) tedy neumí. K čemu ho developeři vůbec potřebují? K tomu, abyste se s nimi hádal. Tak to je.

IT tým se totiž zpravidla zasekne na kráse technického řešení a ani ho nenapadne, že proces o 300 krocích je pro aplikaci určenou k rychlému nakupování jízdenek tak trochu moc. Proto vedle sebe trpí UX specialisty, aby se na celý projekt / web / aplikaci dívali očima uživatele (user) a připravili mu přiměřený a příjemný zážitek (experienece).

Empatie sbalená na cesty


Jednou ze základních věcí, kterou uživatel potřebuje, je vědět, a hlavně okamžitě pochopit, co se zrovna děje. Dále potřebuje jasné a intuitivní instrukce, jak se na webu nebo v aplikaci pohybovat. Ale jsou pro něj důležité úplně jiné věci, než pro právníky, sales managery, developery nebo paní Jitku, která se každé ráno usmívá za přepážkou v České Spořitelně Praha – Butovice.

Můžeme mu samozřejmě předat suché informace, ať si to, chudák, sám přebere. Hrášek, Popelko. Cizrna, Popelko. Nebo mu připravit příjemný emotivní zážitek.

Jak to vypadá? Prakticky si to ukážeme na vyhledávačích levných letenek.

Jak udělat z procesu načítání stránky příjemný uživatelský zážitek


V tomto cvičení se, moji milí studenti, pokusíme překonat jednu z nejnepříjemnějších věci, které se vám mohou stát online – ČEKÁNÍ. (Jak říká kreslený nosič pian na vrcholu Žižkovské věže: „Ještě chvíli a hodim jim ten #@*!?! klavír na hlavu!”)

Pokud po lidech chceme, aby si vytrpěli více než vteřinu nečinnosti, musíme jim nabídnout hračku. Jako u dětského doktora. V tomto případě nabízíme oblíbenou infografiku / gamifikaci, tkz. progress bar: Tu čárku, která se posunuje zpravidla zleva doprava a odpočítává zbývající čas čekání jako přesýpací hodiny na zádech římského otroka.

Běžné zpracování


Skyscanner a jeho progress bar uživatelům suše oznamuje, co se děje. Jazykem, který lahodí programátorům, ale člověk vyhledávající letenky ho moc neocení. K vylepšení nudného progress baru přispěje vylepšení jeho částí:

  • Informace (zkontrolováno 29 z 31 poskytovatelů)

  • Vizualizace (Modrá stužka, která se pomalu natahuje k pravému okraji a odpočítává tak čas do konce vyhledávání.)


Teď se podíváme, jak pomocí těchto dvou prvků udělat něco hezkého pro uživatele.


Uživatelsky zajímavé informace

Před očima se mi míhají letecké společnosti, které Pelikán prověřuje. A mezi nima prolítne i má oblíbená. Ou yes. Info porno. Bavím se.



Tematicky příhodná vizualizace

Čas mi u Letušky.cz odkrajuje malé letadélko, které už brzy přistane v cílové destinaci, kterou jsem si vybrala. Jako už bych tam byla! Beru si el plavky. Jdu á la playa! OU EAAAAAH.




Poletíme? Ano

K čemu je to dobré? Člověk si stejně vybere portál s nejlevnější letenkou. Ne nutně. Díky dobrému marketingu, brandingu a UX si vás uživatel zamiluje a zapamatuje. Dokonce vám začne i více důvěřovat. Stanete se synonymem prodejce letenek. Takže až se ho Pepa Rosák mimo soutěž bude ptát, kde si koupit letenku – dá mu vaši (webovou) adresu.

Jak se to stane? Uvedu stručný příklad: Víte o sobě, že nemáte ty nejlevnější letenky, a tak se rozhodnete uživatelům nabídnout jiný benefit: třeba nadstandardní služby. Super. Schváleno. A teď o nich lidem musíte nějak efektivně říct.

Sestavíte si tedy marketingový tým a vypracujete komunikační strategii na sociální sítě, natočte pěkný spot do televize a pošlete newslettery.


Brand manažer zatím promítne nadstandartní služby do vaší značky tak, že jí vdechne špetku luxusu. Možná přidá do vašeho loga trochu fialové barvy spojované s luxusem. Možné ke každé letence připojí fialovou lahev šampaňského...

UX tým v čele s UX designérem se postará o viditelnost nadstandardních služeb na webu například tak, že je posune na nejviditelnější pozice.


A konečně UX writer upraví a natextuje proces nákupu letenky tak, že budete mít pocit, jako by s vámi celou dobu komunikoval váš osobní komorník.


35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page