Píše za stroje, ale programovat neumí: Co dělá UX writer?

Aktualizováno: 21. 3. 2021

UX writer je textař zaměřený na zlepšení User Experience. Jeho teritoriem jsou krátké (pomocné) texty na webu a v aplikacích, které nemají prodejní charakter (placeholdery, error stránky, empty spaces, registrační a objednávkové formuláře).


Úlohou UX writera je postarat se o to, že


  1. uživatel daný web/aplikaci chápe.

  2. uživatel se na webu/aplikaci pohybuje maximálně intuitivně.

  3. uživatel na webu/aplikaci dokáže bez problémů dokončit zadaný konverzní úkol.

  4. uživatel nemusí přemýšlet.

Ani marketing, ani support. Proč UX writer patří do IT oddělení?

  • Klienti dost často netuší, kam patřím. V kanceláři třídíme lidi podle schopností, ale do jakého kontejneru sakra patří UX writer?

  • Marketing – Ne. Tam patřím jako copywriter.

  • Sales – Ne. Čísla a tabulky ne. Svoje daňové přiznání jsem počítala na prstech.

  • Support – Ne. Po pracovní době svůj mobilní telefon zavírám do zavařovačky. Jsou to ty nejšťastnější chvilky mého života.

Tak „kam s ním?”
IT škrabal

UX writer patří do IT týmu! UX writer musí mít přehled o technologiích a jejich fungování, ale podle poučky devět řemesel, desátá bída – se do samotného programování nesere. Prostě psát v kódu (pokročilé věci) neumí. A je občas těžké své přátele developery přesvědčit, že vás potřebují. Často vás šikanují ti samí lidé, kteří byli celou střední šikanováni (podporujeme společenské stereotypy, které fungují.) IT tým potřebuje, abyste se na celý projekt, web, aplikaci dívali očima uživatele (user) a připravili mu přiměřený a příjemný zážitek (experienece).

Empatie sbalená na cesty


Uživatel samozřejmě chce vědět, co se zrovna děje. Potřebuje instrukce, jak se na webu nebo v aplikaci pohybovat. Ale jsou pro něj důležité úplně jiné věci, než pro právníky, sales managery, developery nebo paní Jitku, která se každé ráno usmívá za přepážkou v České Spořitelně Praha – Butovice.

Můžeme mu předat suché informace, ať si to, chudák, sám přebere. Hrášek, Popelko. Cizrna, Popelko.Nebo mu připravit příjemný emotivní zážitek.

Prakticky si to ukážeme na vyhledávačích levných letenek. Vykompenzujeme si tak, že v téhle době nás na ty italský pláže ještě nepustěj. (V letních vedrech sice taky nezabírá myslet na polární medvědy, ale to je tím kožichem. A neštěstím globálního oteplování, které ohrožuje i letní medvědy.)

Jak udělat z procesu načítání stránky příjemný uživatelský zážitek


V tomto cvičení se, moji milí studenti, pokusíme překonat jednu z nejnepříjemnějších věci, které se vám mohou stát online – ČEKÁNÍ. (Jak říká kreslený nosič pian na vrcholu Žižkovské věže: „Tohle nesnesu, ty #@*!?!”)

Pokud po lidech chceme, aby si vytrpěli více než vteřinu nečinnosti, musíme jim nabídnout hračku. Jako u dětského doktora. V tomto případě nabízíme oblíbenou infografiku / gamifikaci, tkz. progress bar: Tu čárku, která se posunuje zpravidla zleva doprava a odpočítává zbývající čas čekání jako přesýpací hodiny na zádech římského otroka.

Běžné zpracování


Skyscanner a jeho progress bar uživatelům suše oznamuje, co se děje. Jazykem, který lahodí programátorům, ale člověk vyhledávající letenky ho moc neocení. K vylepšení nudného progress baru přispěje vylepšení jeho částí:

  • Informace (zkontrolováno 29 z 31 poskytovatelů)

  • Vizualizace (Modrá stužka, která se pomalu natahuje k pravému okraji a odpočítává tak čas do konce vyhledávání.)


Teď se podíváme, jak pomocí těchto dvou prvků udělat něco hezkého pro uživatele:


Uživatelsky zajímavé informace

Před očima se mi míhají letecké společnosti, které Pelikán prověřuje. A mezi nima prolítne i má oblíbená. Ou yes. Info porno. Bavím se.


Tematicky příhodná vizualizace

Čas mi u Letušky.cz odkrajuje malé letadélko, které už brzy přistane v cílové destinaci, kterou jsem si vybrala. Jako už bych tam byla! Beru si el plavky. Jdu á la playa! OU EAAAAAH.
Poletíme? Ano.

K čemu je to dobré? Člověk si stejně vybere portál s nejlevnější letenkou. To je pravda, ale vás si zamiluje a zapamatuje. Stanete se synonymem levných letenek. A až se ho Pepa Rosák bude ptát, jaké zná portály s levnými letenkami – řekne ten váš.

Hlavně pokud nemáte nejlevnější letenky, tak musíte nabídnout jiný benefit, třeba nadstandardní služby. A o těch lidem musíte nějak efektivně říct:

Sestavte s marketingovým týmem komunikační strategii na sociální sítě, natočte pěkný spot do televize a pošlete newslettery. Váš UX tým se mezitím postará o viditelnost nadstandardních služeb na webu například tak, že je posune na nejviditelnější pozice a lišácky umístí akční tlačítko.
23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše