top of page

Microcopy II. DÍL: Kde je potkáme ve volné přírodě?

Aktualizováno: 5. 2. 2021

V minulém článku jsme si sdíleli vědění o tom, co je to microcopy. Dnes si představíme jejich kategorie.


UX slovník

Microcopy [definice]

Podpůrné zprávy obsažené v každém digitálním produktu či službě. Mají potenciál významně zvýšit použitelnost (usability) a uživatelský prožitek (experienece) produktu. Nejčastěji je microcopy stále generováno automaticky, nebo jej vyplňují vývojáři. Texty jsou proto suché, nepochopitelné a chladné. [ Stejně jako první pokusy o český dabing! ] Také jsou často plné odborných termínů, které uživatele děsí.


Microcopy: Neohrožený druh ve volné přírodě


Dneska si ukážeme, kde microcopy najdeme a jak do nich přidat trochu empatie a textařského skillu.

1. Sign up | log in (Přihlášení | Registrace)


Prvním místem výskytu microcopy je registrační formulář. Lidé nesnáší registrace. Proč? ->

 1. Zbytečné dlouhé dotazníky = nuda.

 2. Vyplňování citlivých informací = strach o své soukromí.

 3. Vytváření závazku se společností = strach ze závazků.

UX tip: Udělejte formulář co nejkratší a vysvětlujte, proč se musíte ptát zrovna na tyto otázky. Vyplnit dotazník je stejně nepříjemné jako podstoupit kolonoskopii – proto je důležité s pacientem po celou dobu udržovat kontakt. Mluvte s ním.


Nejlepší varianta:

 • Velice stručný registrační dotazník: vždycky se lidí na další informace můžete doptat později. Dejte jim svátek. Stejně se chtějí registrovat jenom proto, aby měli 15% slevu na vaše odporně předražená trička.

 • Odkazy typu Sign up with Google, které celý proces zjednoduší.

 • Vysvětlení u každé otázky: proč po lidech chcete vyplnit jejich zdravotní kartu, když jste prodejce ponožek? Dobrá otázka. Nebojte se. Lidé překvapivě velmi dobře reagují na vysvětlení.

 • Přivítejte přihlašující se uživatele, jako staré známé. Příklad: Ahoj! Super, že seš zase tady | Už nám tu bylo bez tebe smutno!


Nejhorší varianta:

 • Dlouhý dotazník, který pokrývá vše od našeho jména a příjmení až po počet hemeroidů.

 • Skrytá možnost registrace. Login tlačítko svítí na tři kilometry, zatímco registrace je miniaturní odkaz, který najdete po půl hodině práce s baterkou.

UX TIP: Zkuste být osobní. Nemusíte se hned pouštět do velké kreativy. Podívejte se, jak se přívětivost sdělení změní jen za pomocí změny osoby:

Základní varianta (Neosobní) Přihlášení | Registrace

Lepší varianta : (Výzva k akci!) Přihlas se | Registruj

Nejlepší varianta: Akční a ještě je to z mojí hlavy (takže se tolik nebojím o své soukromí.) Chci se přihlásit | Jsem tu poprvé a chci se registrovat

2. Sign up for a newsletter (odběr novinek prostřednictvím emailu)


Newsletter je perfektní způsob, jak přinutit uživatele, aby s vámi zůstali v kontaktu. A až budou potřebovat vaše výrobky či služby, ozvou se rovnou vám – protože je bombardujete větším množstvím obsahu než konkurence. To je důvod proč to děláte? Tak jim to hlavně neříkejte. Řekněte jim, co z toho budou mít oni, když se k vám přihlásí. Přihlásit se k newsletteru je velký krok odvahy. Denně na nás útočí 4000 různých reklam a vy chcete, aby váš uživatel toto číslo zvýšil na 4001? Prosté PŘIHLAS SE stačit nebude.

Jak na to:

 1. Chytlavý nadpis

 2. Obsah newsletteru

 3. Frekvence newsletteru

 4. Ujištění o ochraně soukromí a absenci spamů

 5. Zpráva o úspěšném přihlášení


Příklad: Máte zverimex

Když to napíšete nemoudře:

Přihlaste se k odběru novinek ze světa zvířat [email] [přihlásit]

Když to napíšete moudře:

Upevněte pouto se svými zvířecími miláčky. Poradíme vám. Rozhovory s odborníky jednou měsíčně ve vaší schránce. [můj email] [chci být chytřejší] Pozor hodný pes Vaše soukromé informace budeme hlídat dnem i nocí. /Po přihlášení/ HAF! HAF! Těšíme se na vás!


Nejlepší varianta

 • Výzva je tak obsahově hodnotná, že nemusí obsahovat slova odběr, novinek, náš či newsletter

 • Výzva dává uživateli DOBRÝ DŮVOD proč se přihlásit. Důvod, který změní jeho život k lepšímu.

Nejhorší varianta

„Přihlas se k newsletteru!“
 • Tohle je prostě nuda. Co z toho nude uživatel mít? Nikdo neví.

„Budeš to vědět první!“
 • Tento typ newsletteru psal člověk, který se zúčastnil hodiny psychologie v městské knihovně. Gratuluji. Ale to nestačí. Když se přihlásím k newsletteru, tak je mi jasné, že mě budete bombardovat od rána do večera – ale stále nevím, jak to změní můj život (k lepšímu).

UX TIP: Nikdy o uživatelích nemluvte jako o uživatelích. To patří do slovníku vašeho interního týmu a s vaším uživatelem to nemá co společného. Zkuste například tyto změny

 • Uživatelský účet → Můj účet

 • Stávající uživatel | nový uživatel → Chci se přihlásit | Jsem tady poprvé

 • Vážíme si svých uživatelů → Vážíme si vás

3. Kontaktní formulář


Černá díra internetu, kde vaše zpráva zmizí navždy. To si myslí uživatelé o kontaktních formulářích. Musíme jim to vyvrátit! S pomocí microcopy.

Všichni známe ty strohé formuláře:

Jméno: Email: Zpráva: ODESLAT

Technicky je to správné řešení. Lidsky to nefunguje. Lidé přistupují k vyplnění formuláře ve dvou případech – když si vás chtějí objednat, nebo když potřebují pomoct s vaší službou. Obojí je ze strany zákazníka velký krok důvěry.

Představte si, jak by tato situace probíhala v běžném životě. Člověk přijde do zverimexu reklamovat krmivo pro kočky. Nejistě přistoupí k pokladně a místo zdvořilého a povzbudivého: „Dobrý den! Jak vám mohu pomoci? Jste tu poprvé? Chcete něco vrátit? Není problém! Do dvou dnů vám připíšeme platbu na účet. Ujišťuji vás, že vaše důvěrné informace použijeme pouze k vyřízení reklamace,” se mu dostane scénáře podle strohého webového dotazníku:

Muž s pytlem kočičího žrádla přistupuje k pokladně. Na opačně straně na něj tupě zírá bledá žena. „D..dobrý den,” utrousí muž nervózně. „Jméno!” Vykřikne žena. „Petr, já bych chtěl vrátit žrádlo.” „Příjmení!” Vyštěkne žena. „Jánský, bylo by to možné?” „Email!” Vykřikne žena. „Kdy myslíte, že bych mohl vědět odpověď?” Nenechá se odbýt muž. „Email! Povinně!” Nedá se odbýt žena. V ten okamžik jí muž hodí žrádlo na hlavu a kočce koupí chlazený kuřecí steak z Alberta.

UX TIP: Když píšete web, mluvíte s uživateli. Představte si, jak byste v každé situaci s lidmi mluvili naživo, a přizpůsobte tomu svůj text (i design).

Jak na to:

1. Vřelý nadpis 2. Nejčastější kategorie dotazů 3. Časové rozmezí, ve kterém bude uživatelův dotaz vyřízen 4. Ujištění o ochraně soukromí a absenci spamů 5. Zpráva o úspěšném odeslání


Příklad: Zverimex

Přineste domů plyšovou hračku zdarma pro vaše miláčky Nevíte, jaké krmivo se hodí pro vašeho miláčka? Potřebujete poradit s vrácením zboží? Dejte nám vědět a získejte od nás plyšový dáreček. Na všechny dotazy odpovíme do jednoho dne.
Pozor hodný pes Vaše soukromé informace hlídáme dnem i nocí. [chci se zeptat] /Po odeslání/ HAF! HAF! Zpráva už je u nás na stole!

Nejlepší varianta

 • Případ kategorie problémů, ze kterých si uživatel vybere. Snadněji tak dojde k porozumění na obou stranách.

 • Silné CTA (call to action). Vyplnit kontaktní formulář je často hlavní akce, kterou po uživatelích požadujete. Udělejte z formuláře pořádné lákadlo.

 • Napište, co přesně se s dotazem stane po jeho odeslání: kdo si ho přečte, kam jej uživatel posílá, co se bude dít dál.


Nejhorší varianta


Jméno:
Příjmení:
Nepovinné:
Odeslat:

(Takhle ne. Už jsme si to řekli. )
A to je vše, přátelé. V následujícím díle si představíme další tři běžná místa výskytu microcopy na webu!


HAF! HAF! A já se těším.Zdroj: Microcopy
27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page