top of page

Microcopy I. DÍL: Vložte význam aneb co je to microcopy?

Aktualizováno: 28. 1. 2021

Microcopy: Krátké texty, díky kterým máte pocit, že s vámi skrz appku mluví lidská bytost.

Pochopila jsem. Microcopy je mládežníkem ve slovní zásobě a spousta lidí o něm ještě mnoho neslyšela. I Google našeptávače ho zarputile opravují na „mikroskopy”. A dost. Osvěta začíná.

V roce 2009 Joshua Porter napsal blogový příspěvek s názvem Writing microcopy (Píšeme microcopy).

V článku se podělil o svoji historku, která začala tím, že Joshua a jeho tým měli takový malý problém…


Shut up and take my money


Představte si platební formulář pro e-commerce službu, kde z nějakého důvodu 5–10 % uživatelů zadává k platební kartě špatnou adresu. To znamená, že až každá desátá transakce šla do kytek. Situace vyžadovala mnoho času a pozornosti jak se strany uživatele tak od support týmu.

Joshua Porter problém odstranil během 20 minut. (Joshua je účinnější než běžný prací prášek. Buď jako Joshua.)

Co udělal? Přidal jedinou větu vedle políčka pro vyplnění adresy: „Be sure to enter the billing address associated with your credit card” (Vyplňte prosím adresu související s vaší platební kartou.) Hotový zázrak.
Joshua Porter si z tohoto příkladu vzal ponaučení: Pár výstižných slov na tom správném místě může zvýšit konverzi o desítky procent.

Textař musí vždycky být ve správný čas na správném místě. Tyto superefektivní minitexty Porter označil jako microcopy (mikrocopy). A tak s námi moje objevený druh textů žije dodnes.

Tohle je fakt otravný…


Piš copy jako Shakespeare, články jako Vonnegut a microcopy jako Hemingway.


Postupem času se začali na světě objevovat UX writeři, kteří pracují s těmito krátkometrážními textíky. Zjistili, že se nemusí jednom o suchý text. Microcopy může podporovat tone of voice značky. Může vyjadřovat emoci nebo popichovat k akci. Může cokoliv. Hlavní je, aby text zůstal na povrchu stručný, jasný a výstižný. Jako Hemingway. Závěrem, pokud se neurazíte, jsem si dovolila přidat jako příklad vlastní text z projektu Do práce na kole, kde jsme v komunikaci docela hraví.

Zdroj: Microcopy
68 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page