Metaxa aneb jak napsat upřímnou reklamu. A stojí o ni někdo?

Aktualizováno: 28. 1. 2021

Před dvěma roky jsem dělala pohovor u jedné reklamní agentury. Její požadavky na uchazeče byly příjemně nespecifické. V inzerátu nezaznělo slovo copywriter ani jiné korporátní označení člověka, které obyčejné skrývá 40 hodin práce týdně a přiměřené finanční ohodnocení.
Inzerát byl bez obrázku. Vypadal spíš jako vzkaz pro někoho, koho už by autoři měli dávno znát. A proto, když mě zaměstnavatel na pohovoru požádal o zkušební text, urazilo mne to jen trochu. Jejich klient tenkrát chtěl reklamu na Metaxu.

„Takovej klasickej slaďoučkej textík, ze kterýho si všichni vystřelíme voko přímo do namražený sklenice.“ Neříkám, že si jeho slova pamatuju doslova, ale přibližně, znáte to. Měla jsem dvě možnosti. Napsat korporátní formální text, o nějž se mě muž se dřevěným motýlkem bál přímo požádat. Nebo být upřímná. Nezlobte se na mě. Byla jsem mladá a blbá.

Posílám dokument s názvem: Zkušební reklamní text (Metaxa)

„Páteční večer. Dodržování pitného režimu dosahuje nezdravého stupně. Lékárníci navyšují zásoby paralenu, policajti obalují patníky igelitem. Hvězdné nebe nade mnou pohasíná pod tíhou špuntů a na Kantově pomníku září obrys pánského přirození vyvedený rtěnkou. V ulicích opět řádí chtíč.

Ale proč bychom museli být venku, když existuje perfektní řešení pro každého, kdo umí ovládat dveře – house party! Domovní večírek. Bytová tancovačka, ledničko-centrická anekdota. Svět, v němž popíjíme drahé šampaňské z vysokých sklenic a falešná piha na tváři, jež ustojí i skok v koktejlkách do střešního bazénu. Občas se opravdu naskytne příjemná povinnost navštívit business dům business kolegy, protože na to máme – citově se sbližovat. Máme na to sehrát komedii, že jsme přišli dobrovolně. Máme na to být v koupelně, kde toaletní papír není přivázaný. Přesvědčili jsme sami sebe, že bychom raději neseděli před televizí v děravých teplákách s plechovkou buráků.

Docela oříšek. Víme, co chceme. Koncentrovanou esenci zapadajícího slunce ve dvoulitrovém dárkovém balení a tarantulí krčící se pod vypouklým dnem lahve s nápisem Made in EU. Bez pár promile se to všechno zdá opravdu kapku šílené. Je šílené nechat bandu cizích lidí s litry alkoholu v prostorách, které obsahují nože, středověkou čínskou vázu na vratké stoličce a nezabezpečenou lékárničku. Je šílené takové výstřelky opakovat několikrát do roka s očekáváním jiného výsledku.

Říkáš si – možná příště. Možná příště už ze sebe vyloudíme víc než sofistikovaný business úsměv, bude to reálný – Jako tenkrát při pohledu na opičku v kostýmu brambory, která se sama škrábe.

Šílený business kolotoč oslav rozhodně nezastavíš. Vánoce, Valentýn, Výprodej baterií. Všechno to jde jako po másle. A co takhle na medu?

Metafyzika, Meteorit, nová Metaxa Honey: Přirozená chuť, nic pro cukrouše.

...


Medový řečičky. Vyrazili mě a já musela pokračovat v tvorbě příspěvků na Facebook pro třetí největší autobazar v Praze.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše