top of page

Jak se z toho neposrat aneb e-shopové UX v dobách karantény

Aktualizováno: 28. 1. 2021

Každá krize je i příležitost. Improvise. Adapt. Overcome.
Strach a úzkost. Krátkodobá eko pozitiva. Malé děti terorizující své unavené rodiče. Politika je špína. Všichni jsme v tom spolu. Estébák Rouška se hlásí do služby. Babička volí Babiše. Nomen omen a obří kotel motivačních citátů.

Tohle je můj poslední měsíc na sociálních sítích v kostce. Monotematický. Únavný. Pocitově mnohem delší než jeden měsíc. Pojďme se teď krátce podívat na pár situací, která vám v krizi reálně hrozí z hlediska UX a reklamy obecně. Vybrala jsem si tři fashion e-shopy a jejich tři rozhodnutí, ajk se situací naložit. Jedem!

Kontextová past


Znáte ten pocit, když se v depresích z karantény cpete pořádným kusem čokoládového dortu, sledujete na Youtube To nejlepší z Brigitte Jones a v ten moment se objeví banner Hubněte do plavek?

Řekla bych, že značku Litex v ten okamžik začnete nenávidět i přes to, že nabízí skvělé sportovní oblečení.

Tomuto nesouladu mezi emočním nastavím uživatele a značky říkáme kontextová past.


Na scénu přichází korona kontext


E-shop Zoot je občas prostě smolař. Zatímco konkurenční Zalando uvažuje o spuštění online second handu (mimo jiné ve jménu udržitelnosti), Zoot spustil obskurní pořad na ÓČKU pod názvem Vohákni se jako booh.

Říkáte si : „Vo co de, mají cíLOVku, ergo mají LOVE.” A máte pravdu. Navíc minulý prosinec se konečně e-shop poprvé za dobu své existence dostával do pozitivních čísel – to je skvělé. UX fail společnosti ZOOT jsem zaznamenala první den vyhlášení karantény. 16.3. 2020. Jako značka se k takové situaci můžete postavit jakkoliv. Uklidnit lidi, ať nakupujou online. Nebo – otevřít nové výdejny a nechat je po dobu karantény otevřené, protože to je přesně ta mravní a podpůrná zpráva, co republika v tento den potřebuje! Když vám banner vyjde na první den karantény, tak je to prostě kontext nad zlato. Nemyslím, že to Zootu přidalo lovebrandové bodíky. Ale co naděláte.

Následuje youtube screenshot z 16.3.2020:


Tam nechceš.

Na druhou stranu chválím. Banner se mi objevil, když jsem sledovala fashion video, takže tento tematický kontext je úplně v pořádku! PS: Alyssa Beltamo je královna trendů myslící na udržitelnost. Její motto je: nekupujte si nový hadry, milujte ty, které máte ve skříni. Hrajte si s nadčasovými kousky, které už máte. Jejích 20 způsobů jak nosit jednu sukni vážně žeru.


Škemrání

Ať už to ve Freshlabels mysleli jakkoliv, po tomhle emailu jsem se jim dost odcizila:Co je na tom zlého?

  1. Předně, vůbec se nezajímají, jak se mám já – uživatel. UX pravidlo číslo jedna: vždycky se na produkt dívejte z hlediska uživatele!

  2. „Kupte si voucher a my vám cenu snížíme o 15 % – TO JE FAIL ALERT! FAIL ALERT! FAIL ALERT! Nikdy nesnižujte. Nikdy netrhejte vod huby. A nikdy nestrhávejte v procentech, protože to odradí velké investory, kterým z 5000 na voucheru strhnete skoro litr.

  3. STAY NEGATIVE. Dále již zmiňovaný kontext – v době, kdy většina společností nabízí roušky zadarmo a hovoří se o konci gastra v Čechách, kdy posílám peníze na transparentní účty skutečných neziskovek mám pomáhat Freshlabels? Jako fakt? PS: Již brzy můžete pomáhat i přes Instagram!

Teď si předvedeme, jak se to dělá.

Dobrý pocit

U BeWooden jsem naopak nakupovat začala.Přesvědčila mě jejich facebooková kampaň, jejíž součástí je i obrázek vlevo.

Co je na této kampani správně:

  1. Myslí na uživatele a přináší benefity hlavně jemu.

  2. Nestrhávají, ale naopak nabízí něco navíc: “Za tuto cenu nedostanete pouze jednu roušku, ale hned dvě roušky!” – Horst Fuchs věděl, proč tyhle větvné konstrukce používá. Ono to funguje!

  3. Stay positive: Mohli upozorňovat na to, jak se v e-shopu kopou do prdele, protože jim kšefty nejdou. Ale místo toho se zabavili jinak – nabídli uživatelům jednu roušku a jeden dobrý pocit, že uživatel pomůže nemocnici Frýdek-Místek. To vše v úhledném balíčku za 300 korun.UX tip: Milujte své uživatele

Jak vidíte, krize je zejména příležitost šířit lásku. Láska vše překoná. Láska je trpělivá, nezávidí. Láska je důvod, proč zůstat v těchto dnech doma a číst knihy. Improvise. Adapt. Overcome. A pokud ani v těchto dnech nevěříte na lásku, tak s vámi závěrem musím sdílet alespoň ten motivační citát.

13 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page