top of page

Cesta od Toyoty až k burákovému máslu. Až tam vás zavede technika 5 PROČ

Aktualizováno: 17. 6. 2021


„Proč je nebe modrý?“ „Proč je tráva zelená?“ „Proč je ten mokrý ručník na podlaze?“ To jsou tři nejžhavější kandidáti na otázku života, vesmíru a vůbec. Alespoň když je vám 5 let.

Paradoxně jsou to všechno otázky, na které známe odpověď, ale přesto nám dokážou pěkně zkratovat systém.


Táta je v pokládání takových otázek expert. Například když vnuk běhá bosý po podlaze a důmyslně umisťuje pomalu tající horozelce z lega do utěrek, které visí vedle topících kamen, je to pro všechny zapeklitá situace. Včasný, efektivní a hlavně – návodný zásah dospělého by v tomto případě mohl zachránit mnoho plastových životů.


V tom ale přistoupí táta a zeptá se na tu nejkomplikovanější věc na světě: „Proč to děláš?“

(Mohl si přece vybrat z celé řady užitečnějších otázek jako „Nemohl bys odnést to lego pryč?“ „Víš, že je to horké?“ Či tu nejpragmatičtější – „Kde máš boty?“ Ale nevybral...)


Dítě se v reakci na jeho zapeklitou otázku místo rychlé záchranné akce začne drbat v plnovousu, přitáhne si tógu a na hlavě mu zašustí bobkový list, zatímco horolezci odkapávají na dlaždičky.


Na jednu stranu jsem ráda, že se táta snaží v dítěti pěstovat vědomého ducha pomocí sokratovské metody, ale jsou situace, kdy je lepší ho donutit k akci a ne k zamyšlení.

Mocné lidské PROČ


Slovo PROČ je nám často nepříjemné. Zatímco na otázky CO se stalo, či JAK se to stalo, odpovíme bez větších problémů, s dotazem PROČ se to stalo se zastavuje čas. PROČ nás donutí přemýšlet, zatímco vytvoří na tenkém střevě gordický uzel.


Děje se to tak proto, že nás otázky tohoto typu přenáší do abstraktní úrovně myšlení.


Představte si například, že váš bratr slaví narozeniny a chystá se krájet dort. V tom vám zavolá kamarád a začne se vás vyptávat, co se děje.


Na jeho otázky začínající JAK, CO, KDO, KDY, KDE můžete odpovědět bez většího zamyšlení, velmi fakticky a stručně – NOŽEM, DORT, BRATR, DNES, DOMA.


Ale když se zeptá PROČ, odpověď už není tak jednoduchá ani jednoznačná:


  1. PROTOŽE MÁ NAROZENINY.

  2. PROTOŽE MÁ SLADKÉ RÁD.

  3. PROTOŽE HO MAJÍ RODIČE RÁDI.

  4. PROTOŽE SI TO JEHO RODIČE MOHOU DOVOLIT.

  5. PROTOŽE CENA BORŮVKOVÉHO PYRÉ ZNAČNĚ POKLESLA PO VELKÉ OVOCNÉ KRIZI V PRVNÍM KVARTÁLU ROKU 2020.


Zkrátka na ostatní otázky existuje zpravidla pouze jedna správná odpověď. Při odpovědi na otázku PROČ ale každý do odvědního guláše přimíchá vlastní názor, pohled, vhled či náhled. Špetku osobitého já do kolektivní medicíny.

Samozřejmě, že i na zbylé otázky lidé mohou odpovídat různě. Místo BRATR se mohou objevit odpovědi jako: miláček, to pako, tlusťoch či borůvkový rozmazlenec. Všechny ale nakonec směřují k té samé osobě – končí v té samé destinaci.


Zatímco odpovědi na otázku PROČ se zpravidla rozletí do všech koutů světa jako nahá fotomontáž dívky z Avataru. Přesvědčte se:


  1. PROTOŽE MÁ NAROZENINY. (nativní příčina)

  2. PROTOŽE MÁ SLADKÉ RÁD. (gastrická příčina)

  3. PROTOŽE HO MAJÍ RODIČE RÁDI. (psychologická příčina)

  4. PROTOŽE SI TO JEHO RODIČE MOHOU DOVOLIT. (sociální příčina)

  5. PROTOŽE CENA BORŮVKOVÉHO PYRÉ ZNAČNĚ POKLESLA PO VELKÉ OVOCNÉ KRIZI V PRVNÍM KVARTÁLU ROKU 2020. (ekonomická příčina)


A teď už asi víte, k čemu otázka PROČ primárně slouží. – Ne, abychom z ní byli „perplex“, ale k odhalení příčiny. Příčiny problému, situace, vztahu či... deprese.Zkuste se zeptat 5krát proč


5 PROČ, neboli Root Cause Analysis, je systém detekce reálné příčiny, se kterou přišla japonská automobilka Toyota v 70. letech. Hlavním a velmi šlechetným důvodem bylo – vyloučit jako příčinu selhání unikátní lidský faktor. Zkrátka to, že Jamadovi spadl sendvič do větráku, nemusí být nutně pouze chyba Jamady.


Jak 5 PROČ analýza (v principu a velmi zjednodušeně) funguje


Postup: Když za vámi někdo přijde se špatnou zprávou, opakovaně se zeptáte, proč se to stalo. Nemusíte se ptát 5krát. To je jen ilustrační číslo. Ptejte se tak dlouho, dokud místo odpovědi nezískáte zoufalé pokrčení rameny nebo odpověď typu – to je systém.


A jste doma. Protože ať se stane, co chce, pokud chcete nejen opravit problém, ale také předejít tomu, aby se stal znovu v budoucnu, musíte opravit systém (ať už jde o pracovní postup či o něco tak osobního, jako jsou vaše mentální návyky – ale o tom více později.)


Jak to tedy vypadá v praxi:


„Jamadovi spadl sendvič do větráku.“

„Proč?“

„Protože jedl sendvič u větráku.“ „Proč?“

„Protože se nestihl najíst o polední pauze.“ „Proč?“ „Protože u větráku musí vždycky někdo být a on se nestačil vystřídat.“ „Proč?“ „Protože polední pauza je příliš krátká na to, aby se za ní stihli najíst dva lidé.“


Vidíte? Místo, aby Jamada dostal vyhazov, získá půlhodiny obědové pauzy navíc.

Děkujeme, japonská Toyoto!

Osobní a životní proč


Root Cause Analysis je samozřejmě mnohem komplexnější proces. My jsme si k ní takto jen „přičichli“. A protože já nejsem žádný technik a znalec výrobních postupů, vraťme se raději k otázce života, vesmíru a vůbec.


5 PROČ vám totiž může pomoci objevit také svoje místo ve světě. Často se ocitneme v situaci, kdy se před nás staví ty obrovské a důležité otázky jako „Čím chceš být?“ „Jak chceš ze světa udělat lepší místo?“ „Proč se před spaním cpeš burákovým máslem?“


Zkrátka otázky, na které neznáme odpověď…


Už asi víte, že rozhodovat o svém osudu „od stolu“ není dobrý nápad. Řeknete si: „Ok, chci být právník.“ Proč? Protože v televizi to vypadá dobře. No dobrá, vystudujete vysokou školu, šprtáte se od rána do večera a pijete od večera do rána. Máte titul.


Ale ouha – první den v práci zjistíte, že vám nevyhovuje chodit do kanceláře, ale chcete být svým vlastním pánem a žít v Londýně. (Ne, že by to byla neřešitelná situace, ale… je to zkrátka problém.)


Zkuste raději místo vystřelení odpovědi chvíli pozorovat svůj život. Drobnosti, které vám dělají radost. Jako ládování se burákovým máslem před spaním. A pak se pomocí techniky pěti proč doberte obecné příčiny, proč vás tyto drobnosti baví. Tato obecná příčina se pak stane základem všech akcí, u kterým budete mít jistotu, že pro vás jsou ty pravé.


„Ok, chcí být právník.“

„Proč?“

„Protože v televizi to vypadá dobře.“

„Proč?“

„Líbí se mi, jak dostanou prostor se chytře vyjádřit.“

„Proč?“ „Protože rád vyjadřuju své názory.“

v tomto případě nemusí být právník ta jedinná volba. V úvahu přichází všechna povolání, kde dochází k časté diskuzi.


Podnikatelské PROČA jsme u jádra pudla. Tento blog má sloužit hlavně vám, milí podnikavci. Vám, kteří máte výrobek či službu, kterou chcete propagovat, ale nevíte jak na to. Inu, buď mi napište a půjdeme cestou úspěchu spolu a beze strachu...


Nebo začněte tím, že potenciálním zákazníkům řeknete své proč. Jak to funguje? Zkrátka jde o to, že kromě svého produktu či služby s lidmi komunikujete také své jedinečné poslání. A na to lidi slyší.


Přesvědčte se sami. Šli byste raději na film o otevření kadeřnictví se špičkovým vybavením nebo na film o kadeřnici, která věří, že co máte na hlavě a v hlavě spolu souvisí a chce pomoci lidem najít osobitý styl? Raději na ten druhý že? Protože ten komunikuje vizi, která vás oslovuje. Zatímco ten první propaguje pouze super vybavení, které vaše emoce nechává chladné.


Příklad užití 5 PROČ v propagaci


„Mám špičkové kadeřnictví, které je vybaveno všechmi technologickými serepetičkami, které existují.“

„Proč?“

„Abych mohla obsloužit každého zákazníka přesně podle jeho specifických potřeb.“ „Proč?“ „Protože věřím, že kadeřnictví není McDonalds’. Člověk by si neměl vybírat z 50 předpřipravených účesů.“ „Proč?“ „Protože každý člověk je originál a jeho účes by měl 100% reflektovat jeho osobnost.“


Tak to vidíte. Dostali jsme se od nabídky k vizi. A stačily nám k tomu 3 PROČ. Jak by tedy měla vypadat výsledná reklamní komunikace? Půjde o spojení nabídky a vize:Kadeřnictví není McDonalds’. Nevybírejte si z 50 předpřipravených účesů.


Věřím, že každý člověk je originál a jeho účes by měl 100% reflektovat jeho osobnost.

Otevírám špičkové kadeřnictví, které je vybaveno všemi technologickými serepetičkami, které existují, abych mohla obsloužit každého zákazníka přesně podle jeho specifických potřeb.(Asi bych ve finální komunikaci upravila některá slova. Ale jinak je to dobré.)


Milí podnikavci, nebojte se propagovat nejen své výrobky a služby, ale také svou vizi a hodnoty. Vaše společnost tím v očích zákazníků získá duši a charakter.40 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page